Mi a távfelügyelet?

Új lehetőségek a távfelügyeletben…

Hogyan működik a távfelügyelet?

Miért van szükség távfelügyeletre?

Mi történik ha a vezetékes telefon meghibásodik?

Milyen távfelügyeletet válasszunk?

 

Ki csatlakozhat és hogyan?

Mennyibe kerül?

Milyen eseményekről értesülhetünk, milyen jelzéseket kaphatunk?

Mi történik betörés esetén?

Mi történik az érzékelők riasztása esetén?


Mi a távfelügyelet?

.A távfelügyelet különböző műszaki eszközök és berendezések, meghatározott kritériumok szerinti állapotváltozásai által kiváltott és valamilyan adatátviteli csatornán beérkező jelzéseit, figyeli , feldolgozza azokat és megteszi a szükséges intézkedéseket.
Lap tetejére!


Új lehetőségek a távfelügyeletben…


A vagyonvédelem nem csak a betörés elleni védelmet jelenti. A távfelügyeleti szolgáltatásunkban nem csak lakás- és irodai riasztórendszerek csatlakozhatnak figyelőszolgálatunkhoz. A rendszerhez minden olyan műszaki eszköz és berendezés is hozzákapcsolható, mellyel meghatározott kritériumok szerint figyelemmel kísérhetjük az adott eszköz állapotát és változását. Az érzékelők lehetnek tűz-, gáz-, füst-, vízérzékelők stb. A jelzőberendezések bármilyen műszerrel mérhető paraméterváltozásra beállíthatóak.
A felügyelt eszközök, berendezések lehetnek liftek, üzletek mélyhűtő pultjai, alagsori szintek védelme vízbetörés, talajvíz ellen, kazán, szellőzőrendszerek, áramkimaradás jelzése, gázszivárgás jelzése.
Lap tetejére!


Hogyan működik a távfelügyelet?

Egy jó minőségű, kellő szakértelemmel felszerelt vagyonvédelmi rendszerre van szükség, amely alkalmas arra, hogy jelzéseket továbbítson távközlési (vezetékes vagy GSM) hálózaton keresztül vagy rádiós átjelzéssel. A helyszínen megtörténik a programozás, és ezt követően a rendszert 24 órás távfelügyeleti központunkhoz csatlakoztatjuk. A diszpécser központban folyamatosan figyelik az érékelők által továbbított jeleket.
Az átjelző rendszer beállítástól és típustól függően jelzéseket, tesztjelentéseket (életjeleket) küld a központba. Amennyiben riasztás érkezik, a diszpécserek megteszik a szükséges intézkedéseket. (A szerződésben, adategyeztető lapon szereplő elérhetőségeken értesítik a megadott személyeket, illetve értesítik a rendőrséget vagy a kivonuló járőröket.
A legnagyobb partnereink által forgalmazott és a velük szerződésben álló telepítők által felszerelt DSC típusú riasztóberendezések alkalmasak arra, hogy telefonhálózaton keresztül hozzáférjünk a belső programozáshoz, így lehetővé válik bizonyos hibák távprogramozással történő elhárítása.
Lap tetejére!


Miért van szükség távfelügyeletre?

A bűnügyi statisztikák szerint a tavalyi évben az összes ismertté vált bűncselekmény, azaz a 425 941 elkövetés 60,1 %-a vagyon elleni bűncselekmény volt. A kár összege 24,5 milliárd forint meglehetősen tekintélyesnek mondható. Bár csökkent a betörések száma, ez számunkra mégsem lehet megnyugtató. Országunkban átlagosan 9 percenként történik betöréses lopás.
(Forrás: BM Rendészeti Statisztikai Önálló Osztálya és ERÜBS Egységes Rendőrségi és Ügyészségi bűnügyi Statisztika adataiból)
A távfelügyeletre kapcsolt vagyonvédelmi rendszerek által felügyelt épületek kevésbé válnak célpontjaivá betörőknek, mint azok az épületek, ahol egyáltalán nincs riasztó felszerelve, vagy a felszerelt berendezés csak helyi hangjelzést ad.
Folyamatos üzemű összetett működésű berendezésekről van szó, ahol a legkisebb meghibásodás is komoly veszélyforrás lehet, ami rosszabb esetben a berendezés teljes működésképtelenségéhez vezethet. A felügyelt rendszereknél a jelzés beérkezését követően megtehető a szükséges intézkedés a hibaelhárításra .
Fontos lehet a rendszerek kezelésének nyomon követése is. Az általunk rögzített adatokból visszamenőleg is megállapítható, hogy melyik felhasználó kapcsolta ki vagy be a rendszert, esetleg abban milyen paraméterek változása történt. Senki nem tud úgy hozzányúlni a berendezésekhez, hogy az nálunk ne lenne dokumentálva. Szükség esetén figyeljük, hogy a berendezést bekapcsolták-e, kizárva ezzel azt, hogy az épület védelem nélkül maradjon.
A monitoring segítségével ellátható olyan fontos műszaki berendezések felügyelete is, ahol a meghibásodás nagy kárt okozhat, életet menthet vagy egyszerűen megkönnyítheti életünket. Például ha egy üzletben a hűtőpult meghibásodását időben észrevesszük, akkor a pultban tárolt nagy mennyiségű és értékű áru nem romlik meg. Egy rosszul működő gázkazán esetében az érzékelők segítségével időben észlelhető a gáz- és szénmonoxid szivárgás, mely családi házakban, intézményekben emberéleteket menthet. Hétvégi házunkban távolról vezérelhetjük a fűtést, így mire kiérünk, már kellemes meleg várhat.
Lap tetejére!


Mi történik ha a vezetékes telefon meghibásodik?

A távfelügyeletünkhöz csatlakozott valamennyi berendezés kapcsolt telefonvonalon keresztül kommunikál. Ez azt jelenti, hogy nincs folyamatos összeköttetés a riasztó és a felügyelet között, ezért a riasztót úgy alakították ki, hogy figyelje a telefonvonal meglétét. Amennyiben a vonal megszűnik, akkor ezt a készülék jelzi a felhasználónak (billentyűzet csipogás, sziréna stb.) A sziréna akkor is megszólal, ha a jelzést a központ nem tudja fogadni.
A telefonhibák okozta jelzéskiesésre több műszaki megoldás is létezik. A kiegészítő berendezésekkel (duplikált jelzésátvitel) biztosítható, hogy a jelzés minden esetben eljusson a felügyeleti központba.
Lap tetejére!


Milyen távfelügyeletet válasszunk?


Felmerül a kérdés, hogy rádiós vagy telefonos eszközök mellett döntsünk? Mindkét technikának van előnye és hátránya is. A biztonsági rendszerek központi egységei ma már beépítetten tartalmazzák a kapcsolt telefonvonalon keresztül megvalósuló távfelügyelethez szükséges modemet.
Telefonvonalon keresztül megvalósuló távfelügyelet
Ebben az esetben a riasztórendszer a vonalas telefonon tartja a kapcsolatot a felügyelettel. Jelzi a ki-be kapcsolásokat a riasztási eseményeket és a rendszer állapotát.
Hátránya: A szolgáltatási láncba beépül a távközlési szolgáltató adatbiztonsága, s egy távközlési hiba miatt akár órákra megszakadhat a kapcsolat a védett objektummal.( Ez még a szabotázsvédett (ún. sáv feletti) modemeknél is igaz, bár ebben az esetben a távfelügyeletre beérkezik a jelzés, hogy nincs kapcsolat a védett objektumban, mert nincs vonal.) A felügyelet felé küldött hívások bár nagyon rövid az adatátvitel ideje, némi telefonforgalmat  jelentenek.
Előnye: Alacsony beruházási költséggel megvalósítható. A távfelügyeleti szolgáltatás elsőbbséget élvez a telefonvonalra csatlakoztatott egyéb berendezésekkel (pl. internettel) és kommunikációval szemben, így pl.: a jelzés elküldése többnyire bontja a telefonvonalon folyó műveleteket.
A GSM előnye a vezetékes telefonnal szemben
A egyszerű, hatékony alkalmazása sűrűbb életjel figyelést, így gyorsabb reakcióképességet tesz lehetővé, mint vonalas társai. Biztonságosabb az adatátvitel.
A Telmon Kft.  GSM-en keresztül megvalósuló adatátvitele
Előnye: A GSM kommunikátor már tartalmazza a SIM- kártyát. A rendszerről a készüléken keresztül átküldött állapotjelentés esetében a hívások díja benne van a havi díjban. A felügyeleti díjon és a GSM használati díjon (bruttó 500 Ft-on) felül a hívások után nem kell a forgalmi díjat fizetni.
Rádiós távfelügyelet
Hátránya: Telepítése nagy gondosságot igényel, hiszen a rádió berendezések technikai elemei növelhetik a meghibásodás esélyét, s érzékenyek az éterben jelentkező zavarokkal szemben. Egyoldalú kommunikációra alkalmas (simplex), nem érkezik visszajelzés, hogy az értesítés megérkezett-e a távfelügyeletre.
Előnye: független a távközléstől, más szolgáltatóval nem áll kapcsolatban. A vezeték elvágásával nem szabotálható.
Legnagyobb biztonság és legjobb megoldás
A tökéletesebb védelem érdekében célszerű a két megoldás előnyeit összevontan, egyidejűleg hasznosítani. Ily módon a kapcsolatot duplikált adatátvitellel valósíthatjuk meg. A két eszköz egyszerre történő meghibásodásának nagyon kicsi az esélye. Nagyobb biztonságban tudhatjuk értékeinket.
Lap tetejére!


Ki csatlakozhat és hogyan?


A csatlakozás legfontosabb feltétele egy jó minőségű, kellő szakértelemmel felszerelt vagyonvédelmi rendszer, amely alkalmas arra, hogy távközlési vagy rádiós hálózaton keresztül jelzéseket továbbítson. A jelzések továbbításához szükség van egy telefonos kapcsolatra vagy egy rádiós készülékre. A megbízható működés nagyon fontos, hiszen a téves riasztások és az ezzel kapcsolatos fölösleges intézkedések nagyban rontják a rendszer hitelességét.
Ha csatlakozni szeretne…

  • Szakembereink készséggel állnak rendelkezésére irodánkban
  • Ingyenes helyszíni felméréssel segítik az Önneklegoptimálisabb védelem kialakítását.
Lap tetejére!


Mennyibe kerül?


Ha rendelkezik egy jó minőségű riasztórendszerrel és vezetékes telefonnal, akkor minden további átalakítás és bővítés nélkül beköthető a távfelügyeletre. Csatlakozás előtt szakembereink felülvizsgálják a már meglévő rendszert. Javaslatot tesznek arra, ha az eszközök valamelyike javításra vagy cserére szorulnak. Ha Ön bővíteni szeretné rendszerét pl. szén-monoxid érzékelővel, akkor munkatársaink megvizsgálják a kivitelezési lehetőségeket.
Ha nem rendelkezik riasztórendszerrel, de távfelügyeletet szeretne:
Cégünk foglalkozik riasztórendszerek tervezésével, telepítésével és karbantartásával. Munkatársunk helyszíni felmérést és személyes konzultációt követően az aktuális akciónk felhasználásával árajánlatot készít Önnek. Személyre szabottan a legjobb megoldásokat készítjük el Önnek, mely tartalmazza a riasztórendszer és a távfelügyelet költségeit. A felmérés és az ajánlatkészítés ingyenes, a riasztórendszer ára a beszerelt eszközök típusától függ. Az eszközök aktuális áráról a pdf formátumú összefoglaló táblázatunkban tájékozódhat.
Ha már van riasztórendszere és távfelügyeleti szolgáltatója is, de szeretné átköttetni hozzánk…
Munkatársaink a helyszínen felmérik a riasztórendszer állapotát, eszközöket. Megvizsgálják az eszközök kompatibilitását és átprogramozzák a rendszert. Ezt követően megtörténhet a csatlakozás. Amennyiben az eszközök nem megfelelőek a személyes egyeztetést követően javaslatot tesznek az eszközök fejlesztésére a nagyobb biztonság érdekében.
A távfelügyelet megrendelése esetén egyik esetben sem kell a csatlakozási díjat kifizetni. Abban a hónapban amelyben a csatlakozás megtörtént távfelügyeleti díjat sem számlázunk. A továbbiakban havi előfizetési díj lép életbe, melynek díja az alapszolgáltatáson kívül igénybe vett munkák mértékének megfelelően alakul.
Lap tetejére!



Milyen eseményekről értesülhetünk, milyen jelzéseket kaphatunk?


A távfelügyelet segítségével követhetővé válik minden, az objektumban történő esemény.

Állapotjelentés: Hálózati feszültség kimaradása, akkumulátor merülése esetén jelzés érkezik a diszpécser központba. Értesítjük Önt a meghibásodásról és elhárítjuk a műszaki hibát.
Behatolás jelzés: Segítségével azonosítható a behatolás pontos helyét és idejét. A védett objektumban az érzékelők alapján a diszpécser azonosítani tudja a behatolás zónáját. Ilyenkor a helyszínen a behatolás pillanatában vagy késleltetett módban megszólal a riasztó.
Intervallum figyelés: A megrendelő meghatározhatja azt az időszakot, amikor a nyitás-zárás történik. A zárás és a nyitás között eltelt időben figyeljük, hogy érvényes kóddal történik-e nyitás vagy zárás. Amennyiben a tiltott intervallumban nyitják vagy zárják a rendszert értesítjük az intézkedési tervben megadott személyeket.
Műszaki berendezések távfelügyelete: elektromos feszültség kimaradása, gázszivárgás érzékelése, vagy vízbetörés esetén még a nagyobb károk keletkezése előtt megkezdhető a javítás a hiba elhárításával.
Nyitás-zárás jelzés: A nyitás-zárás jelzések a riasztórendszer be- és kikapcsolásának jelzései.
Ezzel ellenőrizhető, hogy mikor kapcsolták ki vagy kapcsolták be a figyelt objektumban a rendszert. A szolgáltatáshoz elengedhetetlen a rendszer megfelelő programozása. A szolgáltatás megrendelése esetén a számla mellékleteként elpostázzuk. A kezelői kódokkal és időponttal beérkező jelzések segítségével ellenőrizhető például az alkalmazottak munkaidőn kívüli bejárása.
Pánik – támadásjelzés: ha Ön támadás éri lehetősége van arra, hogy a helyi sziréna megszólalása nélkül riasztás érkezzen a központba. Azonnal a rendőrséget értesítjük.
Tesztjelentés: A rendszer a beállított időben tesztjelentéseket küld a diszpécser központba. Ezáltal leellenőrizhető a kapcsolat a védett objektum és a központ között. A jelentés elmaradása esetén megfelelő intézkedés történik.
Tűzjelzés, szén-monoxid érzékelés: A riasztórendszer részeként telepített érzékelők által küldött jelzések fogadása.
Zárás kimaradás figyelése: A megrendelő által meghatározásra kerül az az időpont ameddig a védett objektum riasztórendszerét élesíteni kell. Amennyiben ezt elmulasztották értesítjük Önt vagy az Ön által megadott személyeket.
Szabotázsjelzés: A rendszer megrongálása esetén jelzés érkezik, a központba, ahol megtesszük a szükséges intézkedést.
Lap tetejére!


Mi történik betörés esetén?


Ha nincs riasztórendszere és nem csatlakozott távfelügyeleti rendszerhez, akkor betörés esetén szép csendben elvisznek mindent ami mozdítható. Ha a Ön hosszabb időre távozott, akkor a hívatlan látogatók esetleg másnap is folytatják a „költöztetést”.
Ha van riasztórendszere, de nem rendelt távfelügyeleti szolgáltatást, akkor megszólal a ház falára erősített sziréna. Ez nem nyújt kellő biztonságot. Valószínű, hogy az ingatlanban nem tartózkodik senki. A szomszédokat a sziréna hangja sokszor csak bosszantja, legfeljebb a saját értékeik biztonságát ellenőrzik le, és egyáltalán nem biztos, hogy értesítik a hatóságot. A betörő általában pánikba esik, és igyekszik elmenekülni a helyszínről, mert tudja, hogy nincs sok ideje dolgozni.
Ha van távfelügyeletre csatlakoztatott riasztórendszere, akkor központunkba érkezik az Ön rendszerének riasztása. Diszpécserünk megteszi a szükséges intézkedéseket. Ha alapszolgáltatással rendelkezik, akkor ügyeletes diszpécserünk értesíti Önt vagy a megadott értesítési sorrendben az Ön által megjelölt személyeket. Természetesen ebben az esetben is kérheti a rendőrségi intézkedést és kivonulást. Ha Ön kivonuló szolgálattal rendelte meg szolgáltatásunkat, akkor a járőrök a riasztástól számított 15 percen belül a helyszínre vonulnak.
Lap tetejére!


Mi történik az érzékelők riasztása esetén?

Hűtőpultok esetében az elektromos feszültség kimaradása jelentős károkat okozhat. Gázszivárgás, szén-monoxid érzékelése életeket menthet, vagy vízbetörés esetén még a nagyobb károk keletkezése előtt megkezdhető a javítás és védekezés.
Ebben az esetben is az intézkedési sorrendnek megfelelően történik az illetékes személyek vagy hatóságok értesítése.
Lap tetejére!

 

 

Copyright © 2005 Telmon Kft. Minden jog fenntartva.